Atrakcje w okolicy

BORNE SULINOWO

Jest atrakcją samą w sobie. To miasteczko o wyjątkowej historii. W latach 30. ubiegłego wieku był tu niemiecki garnizon wojskowy, przejęty w 1945r. przez Armię Czerwoną, która stacjonowała tu aż do października 1992r. Miasto oddane zostało w polskie ręce dopiero w 1993r. Jeśli jeszcze tu nie byłeś, z pewnością będziesz mile zaskoczony, jak piękne i zadbane jest to miejsce. Z jednej strony historia miasteczka obecna jest na każdym kroku – zabytki, dawne koszary przerobione na estetyczne budynki mieszkalne, gdzieniegdzie pozostałości po dawnych obiektach, z drugiej strony – ścieżki rowerowe, wiele odnowionych budynków, mnóstwo zieleni.

Zwiedzanie Bornego Sulinowa ułatwia ścieżka turystyczno-spacerowa o długości 13,5km. W czasie spaceru obejrzeć można 21 obiektów – przy każdym znajduje się tablica informacyjna, na której przedstawione jest historyczne zdjęcie, dzięki czemu można doskonale wczuć się w panujący tutaj klimat.

WYCIECZKI PIESZE I ROWEROWE

Na terenie gminy Borne Sulinowo wytyczonych jest kilka szlaków pieszych i rowerowych. Część tras przebiega wzdłuż Jeziora Pile. Jest również piękny szlak „Wrzosy”, na którym obejrzeć można największe w Europie wrzosowisko oraz dolinę rzeki Piławy. Amatorom historii polecamy szlak biegnący przez tereny poradzieckiego poligonu. W Bornem Sulinowie każdy spacer jest interesujący i zapewnia mnóstwo wrażeń – warto mieć aparat fotograficzny ze sobą. W miasteczku można bez problemu wypożyczyć rower.

TRASY NORDIC WALKING

A może by połączyć przyjemne z pożytecznym? Borne Sulinowo umożliwia spalanie kalorii w przepięknej scenerii, która nasyci Twoje oczy. Wytyczone są trzy szlaki, o różnej długości. Można przejść wzdłuż jeziora, ale też zwiedzić dawny poligon lub spróbować swych sił w terenach leśnych, na których znajdują się strome podejścia. Kije do Nordic Walking możesz wypożyczyć w naszym ośrodku lub wypożyczalni w miasteczku. A jeśli zawitasz do Bornego Sulinowa zimą, będziesz miał okazję potrenować narciarstwo biegowe na dwóch z opisanych tu szlaków.

ŚCIEŻKA KONNA

Piękne okolice Bornego Sulinowa możesz również podziwiać z końskiego grzbietu przechadzając się prawie 30km ścieżką. Jeśli jesteś zainteresowany taką formą zwiedzania, pomożemy Ci zorganizować wyprawę w zaprzyjaźnionej stadninie.

SPŁYWY KAJAKOWE

Okolice Bornego Sulinowa są wprost stworzone dla turystyki wodnej. Rzeki: Piława, Gwda, Drawa, Dobrzyca i Rurzyca oferują spływy o zróżnicowanej długości i stopniu trudności. Ale zawsze w otoczeniu przepięknych widoków. Wypożyczalnie kajaków i organizatorzy spływów kajakowych zapewnią Ci wspaniałą i bezpieczną przygodę.

WĘDKARSTWO

A może by tak rybkę złowić? Jeśli nie masz ochoty na wycieczki, możesz wyciszyć się łowiąc ryby. A jest gdzie! Masz do dyspozycji 1000ha Jezioro Pile i ponad 40 innych jezior mieszczących się na terenie naszej gminy. Woda jest tu bardzo czysta, o czym świadczy fakt, że można złowić sielawę.

PLACE ZABAW DLA DZIECI

Cóż ucieszy bardziej dzieci aniżeli duży, nowoczesny plac zabaw w centrum miasteczka? Być może plac zabaw z widokiem na jezioro, w sąsiedztwie uroczej plaży przy jeziorze Pile. Takich miejsc jest u nas pod dostatkiem, dzięki czemu i Rodzice i Dzieci będą zadowoleni z aktywnego spędzania czasu. Dodatkowo w centrum znajduje się siłownia na powietrzu, oraz korty tenisowe i boiska sportowe do koszykówki dla wielbicieli tych sportów.